Blog

Klauzule abuzywne w umowach kredytowych opartych o WIBOR zawartych z mBankiem. Takie klauzule zostały uznane za niezgodne z prawem przez Sąd.

Avatar - Sławomir Kurek
Sławomir Kurek

Horrendalne raty – koszmar dla kredytobiorców złotowych

W ostatnim czasie kredyty złotowe, oparte na stawce WIBOR, stały się prawdziwą zmorą dla wielu kredytobiorców. Wysokość rat kredytów opartych o WIBOR drastycznie wzrosła, a do tego płacone do banków raty pochłaniają praktycznie same odsetki. Mimo więc, że kredytobiorcy zlotowi zobowiązani są do uiszczania znacznie wyższych rat z powodu podwyżek stóp procentowych, to nie przekłada się to na szybszą spłatę zadłużenia – zamiast tego banki zyskują na zwiększonych odsetkach. Wiele umów kredytowych może jednak zawierać nieuczciwe postanowienia w zakresie oprocentowania kredytu i naliczania odsetek. Takie wadliwe umowy kredytów złotowych, zawierał przykładowo mBank (wcześniej BRE Bank).  Umowy kredytów złotowych opartych o WIBOR, zawarte z mBankiem mogą w wielu przypadkach zawierać nieuczciwe klauzule, które mogą prowadzić nawet do unieważnienia całej umowy. Abuzywność, czyli nieuczciwość tych postanowień została potwierdzona w orzecznictwie sądowym.

Czym są klauzule abuzywne w umowach kredytowych opartych na WIBOR?

Klauzule abuzywne w umowie kredytu złotowego to tzw. klauzule niedozwolone, które oznaczają nieuczciwe zapisy w kontrakcie między bankiem a konsumentem. W przypadku kredytów złotówkowych, takie klauzule abuzywne występują powszechnie, a ich obecność często dotyka kluczowych postanowień umowy. Dlatego kredytobiorcy, zmagający się z problemami związanymi z kredytami opartymi na WIBOR, powinni przede wszystkim zweryfikować swoje umowy pod kątem nieuczciwych klauzul oraz rozważyć możliwość ich podważenia i odzyskania pieniędzy.

Jakie są konsekwencje wprowadzenia klauzul abuzywnych do umowy?

Występowanie abuzywnych postanowień w umowie wymaga ich całkowitego pominięcia. Jeśli zatem okaże się, że umowa kredytu złotowego opartego na WIBOR zawiera nieuczciwe klauzule, traktuje się ją tak, jakby te zapisy nigdy nie zostały w umowie zamieszczone.

Każda umowa, w tym umowy kredytowe, składają się z postanowień mniej i bardziej istotnych. W przypadku, kiedy abuzywność dotyczy kluczowego dla umowy zapisu, może to prowadzić nawet do unieważnienia całej umowy. Przykładem takiego istotnego postanowienia w umowie, jest klauzula oprocentowania kredytu, która określa zarówno wysokość, jak i zasady zmiany oprocentowania. Kredyty złotowe zazwyczaj są oprocentowane na podstawie sumy: marży banku i stawki WIBOR. Jeżeli klauzula dotycząca oprocentowania jest abuzywna, jej wyeliminowanie powinno skutkować nawet unieważnieniem całej umowy. Klauzula dotycząca WIBOR jest bowiem kluczowa dla umowy kredytu.

Czy klauzule abuzywne w mBanku mogą prowadzić do unieważnienia całej umowy?

Umowy kredytowe w złotych, w tym te oparte na stawce WIBOR, zawarte z mBankiem, uległy zmianom na przestrzeni lat. Banki, w tym mBank, zawierały umowy kredytowe, w tym złotówkowe, w oparciu o przygotowane wcześniej wzorce umowne. Bank masowo zawiera umowy, co oznacza, że najpierw tworzy ogólny szablon umowy, który później dostosowuje do specyficznych potrzeb kredytobiorcy, modyfikując takie elementy jak kwota kredytu czy dane osobowe kredytobiorcy. Większość postanowień pozostaje jednak niezmienna.

Wzorce umowne kredytów złotowych stosowane przez mBank były wielokrotnie korygowane na przestrzeni lat, jednak w wielu z nich, włącznie z umowami opartymi na WIBOR, występują klauzule abuzywne. Często są to postanowienia kluczowe dla całej umowy, a ich eliminacja może prowadzić do unieważnienia całej umowy opartej na WIBOR. Warto zaznaczyć, że w umowach kredytowych mBanku znalazły się klauzule, które zostały już uznane przez sądy za nieuczciwe. Istnieje więc wyraźna linia orzecznicza dotycząca wadliwości umów kredytowych oferowanych przez ten bank.

Jeśli zastanawiasz się nad analizą swojego kredytu z perspektywy występowania nieuczciwych klauzul, warto rozważyć przesłanie umowy do prawnika. Wiele osób spłacających wysokie raty nie ma świadomości, że ich umowa może być zmieniona lub zaskarżona.

Kancelaria Terlecki i Wspólnicy, od wielu lat specjalizuje się między innymi w prawie bankowym i finansowym, a także w tematyce klauzul abuzywnych. Nasi prawnicy na przestrzeni lat pomogli wielu kredytobiorcom uwolnić się od zobowiązań wobec banków i innych instytucji. Przekazanie umowy do analizy prawnej może ujawnić obecność nieuczciwych postanowień, co może prowadzić do unieważnienia umowy i zakończenia zobowiązań.

Jeśli chcesz, aby twoja umowa kredytowa została sprawdzona, możesz przesłać ją do bezpłatnej wstępnej analizy na adres mailowy: s.kurek@terlecki.net

Powiązane artykuły