Korzystny dla konsumentów wyrok TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego!


Wyrok TSUE w sprawie C-472/23 – znaczenie dla konsumentów
W dniu 13 lutego 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-472/23, dotyczącej sankcji kredytu darmowego (SKD), który może mieć duże znaczenie dla konsumentów posiadających kredyty i pożyczki konsumenckie. W przedmiotowym wyroku sąd odpowiedział na trzy pytania zadane przez Sąd Rejonowy w Warszawie.
Obowiązki informacyjne banków i ochrona konsumentów – kluczowe ustalenia TSUE
Trybunał potwierdził, że bank ma obowiązek poinformowania konsumenta o opłatach dotyczących umowy. W wyroku wskazano, że sąd krajowy powinien dokonać analizy, czy Bank wystarczająco klarownie wyjaśnił kredytobiorcy sposób wyliczenia wysokości zobowiązania.
Ponadto, TSUE pochylił się również nad kwestią RRSO (Rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Przesądził bowiem, że wskaźnik ten nie może być ani zawyżany, ani zaniżany, gdyż może wprowadzać to konsumenta w błąd. Kredytobiorca może zatem żądać od banku zwrotu prowizji i odsetek, jeśli błędnie wyliczono RRSO. Nieuczciwość praktyk Banku polegała również na doliczaniu odsetek nie tylko od kwoty wypłaconej konsumentowi, ale od kosztów kredytu.
Do wyroku pozytywnie odniósł się Rzecznik Finansowy, zaznaczając, że to potwierdzenie stanowiska Rzecznika w sprawie SKD oraz ważny krok w kierunku zwiększania poziomu ochrony klientów na rynku finansowym.
Sankcja kredytu darmowego (SKD) – możliwość odzyskania odsetek i opłat
Sankcja kredytu darmowego (SKD) sprowadza się do tego, że pozbawia ona bank odsetek i pozostałych kosztów około kredytowych, np. prowizji, w przypadku niedopełnienia przez bank ustawowych obowiązków określonych w ustawy o kredycie konsumenckim. Na powyższy instrument można powoływać się w czasie spłacania zobowiązania lub do roku po jego spłacie. Dotyczy to kredytów o wartości nieprzekraczającej 255.500,00 złotych. Po uzyskaniu orzeczenia stwierdzającego, że bank uchybił swojemu ustawowemu obowiązkowi, kredytobiorca odzyskuje zapłacone odsetki i inne opłaty. Według danych Związku Banków Polskich na koniec 2024 roku w polskich sądach znalazło się około 11-12 tys. tego typu spraw.
Jeśli chcesz, aby twoja umowa została sprawdzona, możesz przesłać ją do bezpłatnej wstępnej analizy na adres mailowy: s.kurek@terlecki.net
Powiązane artykuły

Ugoda frankowa – czy warto ją zawrzeć?

Opinia Rzecznika TSUE w sprawie wydzielenia VELO Banku

Pozew frankowy a sprzedaż mieszkania

Właściwość miejscowa sądu w sprawie frankowej

Kredyt frankowy ile można odzyskać?

Kredyt frankowy a działalność gospodarcza

Getin Noble Bank S.A. – decyzja BFG wydana niezgodnie z prawem!

Etapy postępowania w sprawie frankowej
