Blog

Właściwość miejscowa sądu w sprawie frankowej

Avatar - Bartłomiej Rosiak
Bartłomiej Rosiak
właściwość miejscowa w sprawie frankowej

Właściwość miejscowa sądu w sprawie frankowej

Podstawową kwestią w postępowaniu cywilnym, przede wszystkim na etapie jego zainicjowania, jest zachowanie warunków formalnych pisma procesowego, które są wskazane przez odpowiednie przepisy. Kredytobiorca frankowy przed złożeniem pozwu musi pamiętać o tych poszczególnych elementach, które dokładnie wymienia art. 126 § 1-3 k.p.c.

Jednym z najważniejszych elementów, jakie w pozwie należy zawrzeć, jest oznaczenie właściwego sądu, do którego pozew kredytobiorcy w sprawie frankowej będzie kierowany. Warunek ten stanowi element niezwykle istotny, bowiem sprawa frankowa, w tym przeprowadzenie postępowania dowodowego, przesłuchanie stron oraz szereg innych czynności, będą toczyły się w tym właśnie sądzie, do którego zostanie skierowany pozew (o ile będzie on sądem właściwym w spawie, zgodnie z art. 15 § k.p.c.). Dla kredytobiorców frankowych ta kwestia ma niebagatelne znaczenie – dzięki temu będą wiedzieć który sąd rozpatruje ich sprawę.

Jak jednak ustalić tę właściwość? Zgodnie z art. 27 § 1 k.p.c. powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Jest to jedna z zasad postępowania cywilnego, jednakże w tym przypadku należy zwrócić uwagę na przepis wprowadzony nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 9 marca 2023 roku, która w art. 18 ust. 1 wskazuje, że w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu powództwo konsumenta o roszczenie związane z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska, w tym o ustalenie istnienia lub nieistnienia wynikającego z niej stosunku prawnego, o ustalenie bezskuteczności postanowień tej umowy lub o zwrot świadczeń związanych z jej zawarciem, wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu powód ma miejsce zamieszkania. W ustępie drugim tego przepisu wyjaśniono, że przelew wierzytelności związanej z zawarciem umowy, o której mowa w zdaniu poprzednim, nie wpływa na właściwość sądu.

Powyższy przepis wskazuje w sposób jednoznaczny to, przed jakim sądem będzie procedowana sprawa frankowa. Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze jedynie kwestia ustalenia miejsca zamieszkania powoda-kredytobiorcy. To pojęcie również znajduje swoją definicję w przepisach i zgodnie z art. 25 k.c. miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejsce to należy ustalać w danym momencie, tj. na dzień wytoczenia powództwa przeciwko bankowi, a nie np. na moment zawarcia umowy kredytowej. Przykładowo: jeżeli umowa kredytu frankowego została zawarta w 2010 roku w Gdyni, a kredytobiorca od 2021 roku mieszka w Legnicy, to tym sądem, do którego powinien być skierowany pozew, będzie Sąd Rejonowy w Legnicy albo Sąd Okręgowy w Legnicy (dla spraw, w których wartość przedmiotu sporu przewyższy sto tysięcy złotych).

Ustalenie właściwego miejscowo sądu jest dla kredytobiorcy frankowego bardzo ważne, bowiem złożenie pozwu w sądzie niewłaściwym spowoduje konieczność przeniesienia sprawy do sądu właściwego, co przedłuży całe postępowanie.

Zachowanie wymogów formalnych pisma procesowego, a w szczególności oznaczenia właściwego miejscowo sądu, choć z pozoru może wydawać się formalnością, w praktyce może przynieść kredytobiorcy frankowemu kilka wątpliwości praktycznych. Dlatego też, jeżeli jeszcze nie złożyłeś swojego pozwu frankowego, dla uniknięcia negatywnych konsekwencji w postaci niepotrzebnie przedłużanego postępowania, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Powiązane artykuły