Kredyt frankowy w masie spadkowej
Umowy kredytu waloryzowane kursem franka szwajcarskiego (tzw. kredyty frankowe) zawierane były zwykle na 20-30 lat. Zdarza się, że kredytobiorca zmarł w czasie wykonywania umowy. Co może stać się w związku z odziedziczeniem takiego kredytu CHF?
Po śmierci bliskiej osoby możemy odziedziczyć nie tylko aktywa, ale również długi. Umowy kredytowe, w tym kredyty frankowe, nie wygasają wraz ze śmiercią dłużnika. W przypadku pozostawienia testamentu, długi mogą odziedziczyć osoby powołane w testamencie. Jeśli natomiast spadkodawca nie sporządził testamentu, dziedziczenie odbywa się na zasadach opisanych w kodeksie cywilnym.
Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), wtedy odpowiada za spłatę długu z kredytu frankowego całym swoim majątkiem.
Spadkobierca może przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), w tedy odpowiada za długi, w tym za odziedziczony kredyt frankowy, do wysokości spadku.
Można również spadek odrzucić. Gdy nie chcemy odziedziczyć kredytu, musimy odrzucić spadek.
Przyjęcia albo odrzucenia spadku można dokonać w terminie do 6 miesięcy od chwili powzięcia informacji o powołaniu do spadku. Jeśli natomiast przyjmujemy spadek po osobie posiadającej kredyt CHF, możemy stać się odpowiedzialni za spłatę tego kredytu frankowego. W przypadku kredytów frankowych, spadkobiercy po kredytobiorcy również mogą pozwać bank o unieważnienie umowy kredytu i zwrot rat uiszczonych na rzecz banku przez spadkodawcę. Pozwanie banku o unieważnienie kredytu frankowego przez spadkobiercę może wydawać się wskazane, ponieważ daje dużą szansę na uwolnienie się od odziedziczonego długu kredytowego. Obecnie sądy w przeważającej większości unieważniają kredyty frankowe. Szansa na wygranie sporu z bankiem przez osobę, która odziedziczyła kredyt frankowy jest duża, można zyskać unieważnienie umowy kredytu CHF, zwolnienie hipoteki i zwrot uiszczonych na rzecz banku rat z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
Co w przypadku śmierci kredytobiorcy w czasie trwania procesu?
Może też się zdarzyć, że kredytobiorca frankowy umrze w czasie trwania procesu z bankiem o unieważnienie umowy. W takim przypadku spadkobiercy mogą kontynuować sprawę sądową, którą rozpoczął spadkodawca. Spadkobiercy mogą wstąpić do procesu sądowego w miejsce kredytobiorcy frankowego-spadkodawcy i nie muszą wszczynać sprawy od początku. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd zawiesza postępowanie o unieważnienie kredytu frankowego do momentu ustalenia spadkobierców, a po ustaleniu kręgu spadkobierców – podejmuję postępowanie.
Jeśli jesteś w podobnej sytuacji możesz skontaktować się z profesjonalistą już dziś i zadbać o swoje interesy w sprawie odziedziczonego kredytu frankowego.
Powiązane artykuły

Ugoda z bankiem. Czy warto?

Spłacony kredyt frankowy przedawnienie

Podatki a sprawy frankowe

Dlaczego umowy frankowe są nieważne?

Projekt ustawy frankowej z innej perspektywy, czyli czego nie mówią kancelarie frankowe?

Kredyt frankowy a wynajem mieszkania

Kredyt frankowy ugoda czy sąd?

Pozew frankowy a sprzedaż mieszkania
