Blog

Getin Noble Bank S.A. – decyzja BFG wydana niezgodnie z prawem!

Avatar - Bartłomiej Rosiak
Bartłomiej Rosiak

Przełomowy wyrok WSA w Warszawie w sprawie restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A.

W dniu 29 stycznia 2025 roku w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbyła się przy drzwiach zamkniętych rozprawa w sprawie o sygn. akt VI SA/Wa 2964/22 ze skargi Rady Nadzorczej Getin Noble Bank S.A. na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 29 września 2022 r. w przedmiocie przymusowej restrukturyzacji tego Banku.

Dotychczas w tej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 26 stycznia 2023 r. skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, w którym sformułowane zostały cztery pytania prejudycjalne. TSUE odpowiedział na te pytania w wyroku z 12 grudnia 2024 r. w sprawie C-118/23.

WSA: Decyzja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wydana z naruszeniem prawa

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podjął postępowanie w grudniu 2024 r., skierował sprawę na rozprawę i wydał wyrok stwierdzający wydanie zaskarżonej decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z naruszeniem prawa.

Bezstronność i konflikt interesów – kluczowe zarzuty wobec BFG

Sąd, w ramach kontroli zgodności z prawem decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A., ocenił, czy decyzja ta została podjęta w warunkach bezstronności, z zachowaniem wymogu operacyjnej niezależności i uniknięcia konfliktu interesów.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny pełnił w tej sprawie jednocześnie funkcję organu przymusowej restrukturyzacji, tymczasowego administratora oraz gwaranta depozytów bankowych. Sąd uznał, że brak było odpowiednich uzgodnień strukturalnych zapewniających niezależność operacyjną pomiędzy tymi funkcjami, co naruszało art. 3 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/59/UE.

TSUE a restrukturyzacja Getin Noble Bank S.A. – wpływ wyroku C-118/23

Wyrok TSUE z 12 grudnia 2024 r. (sprawa C-118/23) miał istotne znaczenie dla niniejszej sprawy. Potwierdził on, że działania organów krajowych muszą być zgodne z zasadami bezstronności oraz rozdziału funkcji. WSA w Warszawie uwzględnił ten wyrok, uznając, że decyzja BFG była podjęta w warunkach zniekształconego procesu decyzyjnego, co mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Czy kredytobiorcy „frankowi” mogą skutecznie dochodzić roszczeń?

Na rozpatrzenie czekają jeszcze sprawy ze skarg kredytobiorców, w tym kredytobiorców „frankowych”, którzy wcześniej wytoczyli bankowi powództwa o ustalenie nieważności swoich umów kredytowych.

Choć wyrok WSA jest przełomowy, nie uchyla on decyzji o przymusowej restrukturyzacji. Może jednak otworzyć drogę do dochodzenia roszczeń od Skarbu Państwa, jeśli utrzyma się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Kredytobiorcy będą jednak musieli indywidualnie udowodnić poniesioną szkodę.

Co dalej? Możliwość skargi kasacyjnej do NSA

Wyrok WSA nie jest prawomocny. Strony postępowania mają 30 dni na jego zaskarżenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prawdopodobnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny złoży skargę kasacyjną.

Niezależnie od dalszego przebiegu sprawy, decyzja o upadłości Getin Noble Bank S.A. i ustanowieniu syndyka jest niewzruszalna. Oznacza to, że wyrok nie wpłynie na postępowania sądowe kredytobiorców przeciwko bankowi.

Masz kredyt w Getin Noble Bank S.A.? Możemy Ci pomóc!

Jeśli znajdują się Państwo w sytuacji, w której możliwe byłoby podjęcie dalszych kroków celem uzyskania stosownego odszkodowania, zapraszamy do kontaktu z Terlecki i Wspólnicy Kancelaria Prawna sp.j..

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jakie masz możliwości działania!

Powiązane artykuły