Wstęp
Sądy potwierdzają, że konsumenci mają prawo do spłaty kredytu bez odsetek, jeśli umowa kredytowa zawiera błędy. Tzw. sankcja kredytu darmowego stanowi formę kary dla banków i firm pożyczkowych za tworzenie nieuczciwych umów kredytowych i pożyczkowych.
Nasza Kancelaria specjalizuje się w prawie bankowym i finansowym, prowadząc sprawy dotyczące nieuczciwych zapisów w umowach kredytów i pożyczek. Dzięki naszej pomocy prawnej, wiele osób zdołało obniżyć swoje raty lub całkowicie uwolnić się od zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. W szczególności w przypadkach, gdy w umowach znajdują się błędy, występujemy w imieniu Klientów o zastosowanie sankcji kredytu darmowego, wynikającej z ustawy o kredycie konsumenckim.
Czym jest sankcja kredytu darmowego?
W ostatnim czasie kredytobiorcy zmagają się ze znacznym wzrostem rat kredytów i pożyczek. Co ciekawe, wielu kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy, że istnieją legalne rozwiązania pozwalające na ograniczenie wysokości spłacanych rat. Przepisy ustawy o kredycie konsumenckim wprowadzają możliwość spłaty kredytu bez odsetek i innych kosztów, co powszechnie określane jest jako sankcja kredytu darmowego. Dotyczy to różnych typów kredytów, w tym gotówkowych czy konsolidacyjnych.
Termin „kredyt darmowy” oznacza, że kredytobiorca spłaca jedynie kapitał kredytu lub pożyczki w wysokości określonej w umowie, nie ponosząc dodatkowych kosztów związanych z odsetkami czy prowizjami. Co więcej, kredytodawca powinien zwrócić dotychczas nadpłacone odsetki i inne koszty. Kredyt staje się całkowicie darmowy, ponieważ błędy w umowach pozbawiają kredytodawcę prawa do jakiegokolwiek wynagrodzenia, a kredytobiorca spłaca jedynie pożyczoną kwotę w ratach.
W wyniku podnoszonych przez nas argumentów, część banków dobrowolnie uznaje sankcję kredytu darmowego, zgadzając się na spłatę przez naszych Klientów jedynie samego kapitału bez odsetek. W niektórych przypadkach możliwe jest zatem uzyskanie tej sankcji bez konieczności uruchamiania procedury sądowej.
Jak można uzyskać sankcję kredytu darmowego?
Mimo że ustawa o kredycie konsumenckim oraz sankcja kredytu darmowego funkcjonują w polskim prawie już od pewnego czasu, to wciąż niewielka liczba kredytobiorców w ogóle zdaje sobie sprawę z możliwości skorzystania z dobrodziejstw kredytu darmowego. Aby ocenić, czy istnieją przesłanki do zastosowania sankcji kredytu darmowego bądź innych form wsparcia, warto oddać umowę do bezpłatnej analizy prawnej. Możliwość zakwestionowania umowy, w tym wykorzystania sankcji kredytu darmowego, zależy przede wszystkim od treści umowy kredytu lub pożyczki. Umowy o kredyt lub pożyczkę mogą zawierać różne nieprawidłowości, które umożliwiają ich częściowe lub całkowite podważenie. Sankcja kredytu darmowego jest jednym z wielu rozwiązań przewidzianych w prawie, które można zastosować w przypadku błędnie skonstruowanej umowy kredytowej lub pożyczkowej. W skrajnych sytuacjach może dojść nawet do unieważnienia całej umowy. Kluczowym krokiem jest przeanalizowanie zapisów zawartych w umowie. Nasza kancelaria, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferuje bezpłatną wstępną analizę umowy kredytu lub pożyczki pod względem występujących wad prawnych. Niestety, wciąż niewielu konsumentów jest świadomych swoich praw, co banki chętnie wykorzystują, sporządzając wadliwe umowy i obciążając kredytobiorców dodatkowymi kosztami, których nie mają prawa pobierać.
Jakie kredyty i pożyczki mogą być objęte sankcją kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego może być zastosowana tylko do kredytów konsumenckich. Aby kredyt mógł być uznany za konsumencki, umowa musi spełniać wymogi określone w ustawie o kredycie konsumenckim. Głównym warunkiem jest to, aby umowa była zawarta na cele prywatne, tj. osobiste, nie na firmę. Po drugie, kwota kredytu lub pożyczki nie może przekraczać 255 550 zł. Jeśli umowa spełnia te kryteria, warto sprawdzić, czy istnieją podstawy do skorzystania z sankcji kredytu darmowego.
Ustawa o kredycie konsumenckim została wprowadzona z myślą o ochronie kredytobiorców w relacjach z dużymi instytucjami finansowymi, takimi jak banki czy firmy pożyczkowe. W przypadku, gdy banki lub firmy pożyczkowe popełniają błędy w umowach lub tworzą umowy na niekorzyść kredytobiorców, powinny zostać ukarane utratą prawa do odsetek oraz dodatkowych kosztów (sankcja kredytu darmowego).
Ochrona konsumentów w kontaktach z instytucjami finansowymi
Banki i firmy pożyczkowe jako duże organizacje mają znaczną przewagę nad konsumentem. Kredytobiorcy często znajdują się w sytuacjach życiowych, w których pilnie potrzebują gotówki. W takich okolicznościach bank lub firma pożyczkowa mogą wykorzystać trudną sytuację konsumenta, oferując umowę, która jest nieprzejrzysta, niejasna, bądź zawiera ukryte koszty, o których kredytobiorca nie ma nawet pojęcia.
W celu zwalczania nieuczciwych praktyk stosowanych przez banki i instytucje pożyczkowe, ustawodawca postanowił wprowadzić ustawę o kredycie konsumenckim. Ustawa ta zawiera przepisy dotyczące kar dla banków oraz innych instytucji udzielających kredytów i pożyczek, które stosują niejasne, nieprecyzyjne lub niezgodne z prawem zapisy w umowach. W przypadku naruszenia przepisów ustawy o kredycie konsumenckim, stosuje się sankcję kredytu darmowego, co oznacza, że bank traci prawo do pobierania odsetek, opłat, prowizji oraz innych kosztów. Po nałożeniu tej sankcji, kredytodawca otrzymuje od kredytobiorcy jedynie zwrot pożyczonego. kapitału w ustalonych w umowie ratach. Dzięki temu, w wielu sytuacjach, jesteśmy w stanie uzyskać znaczne obniżenie rat płaconych przez naszych Klientów oraz zwrot nadpłaty dokonanej na rzecz banku.
Jeśli chcą Państwo poddać swoją umowę wstępnej, bezpłatnej analizie prawnej, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:
Adres e-mail: s.kurek@terlecki.net
Telefon: 453 636 718