Nowe technologie w sądownictwie a pandemia COVID-19
Postęp technologiczny oraz epidemia COVID-19 wymusiły w ostatnich latach zwiększenie zastosowania nowych technologii do wielu płaszczyzn codziennego życia. Nie ominęło to również branży prawniczej, która skorzystała z możliwości, jaką dają chociażby spotkania w trybie online. Jednym z najlepszych przykładów zastosowania takiego modelu spotkań w praktyce jest przeprowadzanie rozpraw sądowych w trybie zdalnym.
Rozprawy zdalne jako codzienność praktyki sądowej
Rozprawy zdalne towarzyszą nam do dziś i są standardem obok tradycyjnych rozpraw stacjonarnych. Mają one swoje dobre, ale i złe strony. Stanowią z całą pewnością ułatwienie dla stron postępowania oraz ich pełnomocników – nie jest konieczny dojazd do budynku sądu, co oszczędza czas oraz zmniejsza koszty. Taka forma również ułatwia udział w rozprawie osobom starszym, dla których ze względu np. na zaawansowany wiek dotarcie do sądu mogłoby być uciążliwe. Ponadto, uczestnictwo zdalne – przynajmniej w teorii – zwiększa komfort psychiczny, a strona z pozycji ekranu komputera może odczuwać mniejszy stres niż na sali rozpraw. Elastyczność czasowa sprawia, że możliwe jest uczestnictwo w rozprawie również podczas urlopu i nie jest konieczne jego przerywanie, o ile w miejscu wypoczynku jest stabilne połączenie internetowe.
Problemy techniczne i ograniczenia zdalnych rozpraw
Stabilność połączenia internetowego jest tym czynnikiem, który może jednocześnie stanowić wadę tego rodzaju rozpraw. Zdarza się bowiem, że problemy techniczne skutkują przerwaniem przesłuchania, co generuje niepotrzebny stres i może niepotrzebnie wydłużyć daną rozprawę. Dlatego też koniecznym jest zadbanie w tym czasie o stabilne połączenie, odpowiedni sprzęt oraz o właściwy ubiór i przestrzeń wokół siebie, przystając do powagi sądu. Stan dobrego połączenia internetowego i niezawodności sprzętowej powinny utrzymać się przez cały czas trwania rozprawy, co dotyczy wszystkich uczestników postępowania, łącznie z ich pełnomocnikami. Jeśli o wady chodzi, to kolejną z nich są ograniczenia wynikające z natury rzeczy takiej rozprawy. Znacznie utrudniona jest bowiem kwestia np. bezpośredniego zapoznania się uczestnika postępowania z dokumentami, które mają podlegać okazaniu na rozprawie. Dodatkowo, strona oraz pełnomocnik, uczestnicząc w rozprawie z różnych miejsc, mają ograniczone możliwości konsultacji pewnych kwestii, które mogą na rozprawie wystąpić.
Czy każda rozprawa może odbyć się zdalnie?
Należy wskazać, że nie każda rozprawa automatycznie jest przez sąd wyznaczana w trybie zdalnym. Zgodnie z art. 151 § 3 k.p.c. przewodniczący może zarządzić przeprowadzenie posiedzenia zdalnego z urzędu lub na wniosek osoby, która ma uczestniczyć w posiedzeniu i wskazała adres poczty elektronicznej. Termin do złożenia takiego wniosku wynosi 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia albo wezwania na posiedzenie. Należy zatem wziąć pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności oraz rozważyć, czy złożenie takiego wniosku będzie akurat w danej sprawie opłacalne.
Przygotowanie do rozprawy zdalnej – nie zapominaj o formalnościach
Zdarza się, że strony lub świadkowie zapominają o tym, że rozprawa zdalna jest tak samo istotna, jak rozprawa prowadzona w trybie stacjonarnym. Ważne zatem jest odpowiednie przygotowanie, zarówno merytoryczne, jak również zadbanie o wspomniane wcześniej połączenie internetowe, sprzęt oraz miejsce, z którego należy się połączyć. Dlatego też, warto jest skonsultować przed rozprawą tego typu kwestie z doświadczonym pełnomocnikiem procesowym. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat – zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią!