dr Piotr Terlecki
Wspólnik zarządzający, adwokat
Adwokat zajmujący się sprawami cywilnymi, gospodarczymi, konsumenckimi, administracyjnymi, nieruchomościowymi, spółdzielczymi, z zakresu prawa pracy oraz upadłościowymi.

Piotr Terlecki jest doktorem nauk prawnych i adwokatem zajmującym się sprawami cywilnymi, gospodarczymi, konsumenckimi, administracyjnymi, nieruchomościowymi, spółdzielczymi, z zakresu prawa pracy oraz upadłościowymi.
Absolwent Liceum im. S. Batorego w Warszawie oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył z wyróżnieniem (summa cum laude). W 2006 r. ukończył także Szkołę Prawa Amerykańskiego prowadzoną przez UW wraz z University of Florida. W tym samym roku wygrał Konkurs UW na najlepszy esej prawniczy. Po studiach prawniczych odbył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, którą zakończył złożeniem egzaminu adwokackiego z wynikiem pozytywnym. W latach 2011-2019 był także wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie.
W 2024 r. obronił doktorat pt. „Zarządca Sanacyjny” w Instytucie Prawa Cywilnego (Katedrze Postępowania Cywilnego) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z tematyki dotyczącej polskich i zagranicznych regulacji insolwencyjnych.
Posiada bardzo duże doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych (zarówno konsumenckich, jak i gospodarczych) oraz sądowo-administracyjnych. Ponadto od wielu lat zajmuje się obsługą klientów biznesowych, w szczególności w zakresie prawa spółek, prawa kontraktów, jak również prawa nieruchomości (w tym procesu budowlanego).
W swojej karierze współpracował z największymi kancelariami w Warszawie, jak również z dwiema kancelariami w Wielkiej Brytanii. Ponadto pełnił funkcję in-house lawyer w dwóch dużych firmach deweloperskich. Od 2008 r. prowadzi własną praktykę zawodową, od 2010 r. kontynuuje ją w ramach spółki prawniczej Terlecki & Wspólnicy. Jako adwokat szkoli aplikantów adwokackich w ramach patronatu.
Doradzał w licznych procesach budowlanych, zarówno po stronie dewelopera, spółdzielni mieszkaniowych, jak również wspólnot mieszkaniowych. Reprezentował także pokrzywdzonych konsumentów, m.in. w sprawie uznania klauzul umownych za niedozwolone (wpisy do rejestru klauzul niedozwolonych UOKiK nr od 2574 do 2582), jak również w licznych sprawach frankowych.
W ramach swojej praktyki zawodowej doradza Komisji Kwalifikacyjnej Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Był pełnomocnikiem Miejskiego Rzecznika Konsumentów w postępowaniu grupowym, które jako jedno z pierwszych w Polsce zostało przyjęte do rozpoznania w trybie art. 10 ustawy. Reprezentował pokrzywdzonych także w innych postępowaniach grupowych. W jednej z tych spraw zapadł wyrok w obu instancjach, w których Sąd Okręgowy oraz Sąd Apelacyjny w Warszawie w całości uwzględniły roszczenia 39 członków grupy zasądzając kwotę ok. 2,5 mln zł (wraz z odsetkami na dzień wyroku w II instancji). Ostatecznie Sąd Najwyższy potwierdził powyższe rozstrzygnięcia. Prowadził także liczne sprawy dot. grup osób, połączone do rozpoznania w trybie art. 219 k.p.c. oraz współuczestnictwa formalnego.
Wielokrotnie reprezentował Klientów w precedensowych sprawach przed Sądem Najwyższym (zawierających istotne rozstrzygnięcia w zakresie spraw konsumenckich, spółdzielczych oraz prawa pracy) oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym (dotyczących przede wszystkim prawa budowlanego). Listę precedensowych spraw prowadzonych przez mec. Terleckiego można pobrać tutaj.
W swojej karierze zawodowej doradzał także przy projektach nowelizacji ustaw:
- w 2008 r. był członkiem zespołu pracującego nad zmianami w Prawie Energetycznym;
- w 2009 r. doradzał Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej „Gwarancje Zapłaty” działającej w celu wprowadzenia zmian w ramach zabezpieczenia wierzytelności w procesie budowlanym;
- w 2013 brał udział w konsultacjach Fundacji Helsińskiej dot. oceny funkcjonowania ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniach grupowych. Raport Fundacji został opublikowany w czerwcu 2014 roku – do pobrania tutaj.
- w 2023 r. przeprowadził szkolenie w zakresie pozwów grupowych dla pracowników Biura Rzecznika Finansowego i wziął udział w konsultacjach dotyczących sformułowania wniosków de lege ferenda pod kątem zmian w ustawie o dochodzeniu roszczeń w postępowaniach grupowych. Mec. Terlecki jest autorem licznych publikacji naukowych i prasowych, z którymi można zapoznać się tutaj.
Pasjonat książek naukowych. W wolnych chwilach pływa oraz gra na fortepianie.
Znajomość języków obcych:
- język angielski – biegły
- język francuski – podstawowy