
Rozprawy zdalne – wady i zalety
Rozprawy zdalne towarzyszą nam od kilku lat i są standardem obok tradycyjnych rozpraw stacjonarnych. Mają one swoje dobre, ale i złe strony.
Rozprawy zdalne towarzyszą nam od kilku lat i są standardem obok tradycyjnych rozpraw stacjonarnych. Mają one swoje dobre, ale i złe strony.
22 stycznia 2025 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał przełomowy wyrok, unieważniając umowę kredytu hipotecznego opartego na wskaźniku WIBOR. To pierwsze tego typu orzeczenie w Polsce, które może mieć istotne znaczenie dla kredytobiorców zmagających się z problemami związanymi z kredytami o zmiennej stopie procentowej.
W dobie niezwykle korzystnego dla kredytobiorców orzecznictwa w sprawach frankowych, wciąż aktualny pozostaje temat mediacji. Mediacja może bowiem przyspieszyć postępowanie i wydaje się być korzystna dla wszystkich. Czy na pewno tak jest?
Banki coraz częściej decydują się na pozywanie frankowiczów, zamiast jedynie odpowiadać na roszczenia kierowane przez kredytobiorców. Jeszcze do niedawna dominowały sytuacje, w których to klienci banków wnosili powództwa o stwierdzenie nieważności umów kredytowych, powołując się na nieuczciwe klauzule i niedozwolone postanowienia. Dziś jednak instytucje finansowe coraz śmielej przejmują inicjatywę w obawie przed kolejnymi przegranymi procesami i możliwymi stratami finansowymi. Zamiast czekać na pozew ze strony kredytobiorcy, wolą występować z własnym roszczeniem w sądzie i w ten sposób próbują podtrzymać obowiązek spłaty zadłużenia na dotychczasowych warunkach lub wywołać efekt psychologiczny, licząc na zniechęcenie klienta do wnoszenia powództwa. Ten trend daje się zaobserwować w Polsce coraz wyraźniej, bo liczba spraw frankowych rośnie, a wyroki przyznające rację kredytobiorcom są coraz częstsze. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wiele instytucji finansowych stanęło w obliczu konsekwencji masowych pozwów ze strony klientów i szuka sposobu, by zabezpieczyć się przed dalszymi stratami poprzez przejęcie inicjatywy procesowej.
Wraz ze wzrostem liczby spraw sądowych przeciwko bankom coraz częściej pojawia się pytanie, czy frankowicze mają prawo nie płacić rat kredytu w trakcie trwania procesu sądowego. Polskie prawo rzeczywiście przewiduje mechanizm, który może to umożliwić, jednak wbrew niektórym doniesieniom w mediach nie następuje to automatycznie w każdym przypadku. Obecnie trzeba złożyć odpowiedni wniosek o zabezpieczenie roszczenia, uzasadnić go przed sądem i czekać na wydanie postanowienia, które – jeżeli będzie pozytywne – wstrzymuje obowiązek spłaty kolejnych rat do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy.
W niniejszym artykule spróbujemy zmierzyć się z problematyką ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania spraw dotyczących zawartych z konsumentami umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego, czyli nazywanej popularnie nowej „ustawy frankowej”.
Masz kredyt w Lukas Banku lub Credit Agricole? Twoja umowa może być nieważna, a Ty możesz odzyskać pieniądze od banku.
W jakich okolicznościach będzie możliwe skorzystanie z sankcji kredytu darmowego?
W ostatnich dwóch tygodniach media oraz fora frankowiczów obiegła informacja o możliwości podniesienia przez banki zarzutu zatrzymania w sporze z kredytobiorcami. Czy bankom przysługuje zarzut zatrzymania z tytułu wzajemności umowy kredytu?
Celem niniejszego bloga jest przybliżanie i próba wyjaśnienia bieżących problemów, z którymi spotykamy się świadcząc pomoc prawną na rzecz naszych Klientów. Ma on stanowić odzwierciedlenie naszych poglądów i opinii na opisywane tematy. O ile jednak wpisy zamieszczone na blogu opieramy na własnych doświadczeniach, znanych nam stanowiskach doktryny i przepisach prawa, to nie będą one uwzględniały indywidualnych okoliczności Twojego przypadku. Te zaś w prawie są najbardziej istotne. Dlatego też treść tego bloga nie stanowi opinii lub informacji prawnej i nie może być podstawą do podejmowania decyzji z zakresu prawa. Ciągła zmienność prawa, kierunków orzecznictwa, czy też poglądów kształtujących się na ich gruncie powoduje, iż będziemy zmuszeni czasami zmieniać niektóre wpisy, czy też uzupełniać je o nowe informacje. Nie oznacza to jednak, iż Twój problem nie znajdzie rozwiązania. Jeśli trafiłeś tu i nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie – zadaj je, a my postaramy się znaleźć rozwiązanie, które uwzględni Twój przypadek.